Büyüme Odaklı Zihniyet

Start-up ekosisteminde bu sıralar herkesin en çok tartıştığı konulardan biri de “Büyüme Odaklı Zihniyet”

Ne yazık ki, sabit zihniyete sahip olduğunu bildiğimiz birçok insana sorsak gerçekten gelişim odaklı düşündüklerini söylerler. Şaşırtıcı bir biçimde, girişimciler bile zaman zaman sabit zihniyete sahip olabiliyorlar.

Araştırmalar, bir şirkette anahtar rolü olan çalışanların yüzde 51’i sabit zihniyete sahipse, bu şirketlerin başarısız olduğunu gösteriyor.

Öyleyse soru şu olmalı, bizim aradığımız büyüme odaklı zihniyet kimde var?

Kişi herhangi bir zorluğu fırsat olarak görüyorsa ve üstesinden gelmek için mümkün olan her aksiyonu alıyorsa, o büyüme odaklı düşünüyordur. Sabit zihniyete sahip insanlar majör bir engelle karşılaştıklarında, kendi konfor alanlarına geri çekilirler.

Eğer yeteneklerin ve becerilerin gelişeceğine inanıyorsanız, siz kesinlikle BÜYÜME odaklı zihniyete sahipsiniz. Eminim bu makaleyi okuyan herkes büyüme odaklı zihniyete sahip olduğunu düşünüyordur. Size dürüst olayım, birçoğunuz sabit zihniyete sahipsiniz.  

Hatırlayın, emimim şuna benzer cümleler sizler de kurdunuz; “O doğuştan yetenekli”, “Konuşmacı olmak onun doğasında var, ben sahneye bile çıkamam”, “O tam bir teknoloji insanı, benim bunu anlamam mümkün değil.” – Birçok kez beyniniz size sizin de inandığınız bahaneler üretti, çünkü inanmak istediniz.  Büyüme odaklı düşünen insanlar bunları asla söylemezler, onlar her zaman yeteneklerin ve becerilerin gelişebileceğine inanırlar!!

Teknoloji sektöründe mobil kodlamayı öğrenmeyi reddeden birçok iyi yazılımcı gördüm. Aynı zamanda  üniversiteye gitmeden önce bile Unity’de mobil oyun geliştirmeyi Youtube’dan öğrenen birçok genç de…

Sizler için saatlerce okuyabileceğiniz uzun bir makale yazabilirim ama insanların okumak yerine izlemeyi daha çok sevdiğini biliyorum. Benim asıl amacım sosyal bir etki yaratmak. Bizlerin daha fazla büyüme odaklı düşünen insanlara ihtiyacı var. Bu yüzden size büyüme odaklı zihniyet ve sabit zihniyet arasındaki farkı daha iyi anlamanız aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum.

Lütfen kendinizi değiştirmeye ve geliştirmeye çalışın. Yalnızca çalıştığınız şirketiniz için değil, kendi kişisel geleceğiniz için…