Posta Gazetesi

0915_posta_barisozistek

Hilesiz oynayamıyoruz

Türkiye’deki 30 milyın dijital oyuncunun yüzde 10’u hileci çıktı. Netmarble CEO’su Barış Özistek “Hile satan site sayısı 100’ün üzerinde. Bu yöndeki dolandırıcılığın işlem hacmi 10 milyon TL’yi geçti” dedi.

Dünyanın en büyük mobil oyun şirketi Netmarble, oyun pazarının performansını, hileli kullanımları ve terör iletişimini Posta’ya değerlendirdi. Şirketin Türkiye, Avrupa ve Afrika CEO’su Barış Özistek oyunda hile kullanımının en çok yaşandığı ülkenin yüzde 10 ile Türkiye olduğunu belirterek “Bu oran AB’de sadece yüzde 1. Nedeni cezaların caydırıcı olması. Türkiye’de bu alanda keskin işleyen bir ceza mekanizması yok” dedi.

Sahte işlem yapılıyor

Türkiye’de dijital oyuncu sayısının 30 milyona yaklaştığına dikkat çeken Özistek şunları söyledi: “Bunun 3 milyonu hileli kullanım işlemleri yapıyor. Hileye harcanan para yıllık 10 milyon TL civarında. Hile satan 100’ün üzerinde internet sitesi var. Bunların çoğu da sahte işlem yapıyor. Yani ödeme yapıldıktan sonra hizmet alınmıyor. Bu durumda dolandırılmış oluyorsunuz.”

Terör iletişimi arttı

Finans kuruluşlarının bu illegal sitelere ödeme hizmeti vermemesi gerektiğini kaydeden Özistek, hile satımının bir diğer yönteminin ise facebook üzerinden olduğunu söyledi. Özistek, Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin de terör iletişimi olduğunu aktararak “Teröristlerin sosyal medyayı iletişim aracı olarak kullanması yaygınlaşıyor. Çünkü çok fazla anlık mesajlaşma uygulaması var. Takip zorlaşıyor” açıklamasında bulundu.

100 milyar dolarlık pazar

Özistek, dünya dijital oyun pazarının 100 milyar dolara çıktığına dikkat çekerek “Türkiye’deki büyüklük 600 milyon dolara ulaştı. Pazarda büyüme ortalaması yüzde 30” dedi. Türkiye’de son yıllarda kadın oyuncu sayısında ciddi oranda artış yaşandığına da vurgu yapan Özistek “Mesela Paramanya oyuncularının yüzde 40’ı kadın. Geçen yıl 22 milyon civarında olan Türkiye’de bu sayının 30 milyona çıkmasında kadınların etkisi çok büyük” diye konuştu.

Satın alma yapacak

Türkiye’ye Joygame’i alarak giriş yapan Netmarble’ın kısa ve orta vadede uluslararası arenada ses getirmiş yeni oyun firmaları da satın alacağı açıklandı. Özistek, gelecek yıl yüzde 50 büyüme öngörüyoruz. Netmarble olarak dünya mobil oyun pazarında en büyük üç şirketten biriyiz. Yılda en az yüzde 30 büyüyoruz. Joygame’i Netmarble almıştı. Bu yıl yeni şirketler almayı planlıyoruz” sözlerinde bulundu.