Fortune Turkiye – 40 Under 40

1101_Netmarbel_FortuneTürkiye_40under40_BarışÖzsitek_3

1101_Netmarble_FortuneTürkiye_40under40_BarışÖzistek_2

1101_Netmarble_FortuneTürkiye_40under40_BarışÖzistek_1

BARIŞ ÖZİSTEK

Netmarble EMEA CEO’su

Netmarble’ın bölgede en çok tanınan markaları Joygame, TicTacTown, Wolfteam, Paramanya, Goley ve Marvel Future Fight ile meraklılarını tanıştırdı. Paramanya, futbol oyunu Goley, online aksiyon ve strateji oyunu Hounds, teknoloji portalı TicTacTown ile Set Action en bilinen örnekler. MV Holding, Gedik Yatırım ve Netmarble olarak 22 milyon TL büyüklüğünde fon ile kurduğu, “StartersHub” ile Türkiye’nin girişim destek platformunu oluşturdu. Rüzgar sörfü, kayak ve trekking ile ilgileniyor. Star Wars figürleri koleksiyonu var. Magic The Gathering oyununu oynuyor.

20 YAŞIMDAKİ HALİME TAVSİYEM

Kendime kesinlikle geçerli bir ikinci dil öğrenmeyi tavsiye ederdim. Özellikle de Çince, Japonca, Korece veya Rusça… Ayrıca bu dilleri kurslarda değil, yaz tatillerimi o dilin anavatanında geçirerek öğrenmeyi tavsiye ederdim.

HAYATTAN ÇIKARDIĞIM EN ÖNEMLİ DERS

Hayattan çıkardığım en önemli ders, varsayımda bulunmamak gerektiği olmuştur. Yönettiğiniz ekip ve bütçeler büyüdükçe bu tavsiyenin ne kadar önemli ve hayati olduğunu anlarsınız. Önünüze gelen bir sözleşmeyi imzalarken hukuk onayı vardır demek yerine, olduğundan emin olursunuz. Maliyet hesabını kontrol etmişlerdir demek yerine, edildiğini kontrol edersiniz. Kısacası iş yaptığınız kişileri ne kadar yakın tanıdığınızı düşünürseniz düşünün, kendiniz dışında kimsenin aksiyonlarını, iş yapışını ve olaylar karşısında verecekleri tepkiyi tahmin edemezsiniz. Uzun yıllardır Hazar Bölgesi, Ortadoğu ve Asya gibi tamamen farklı kültürlere sahip ülkelerin operasyonlarında çalışıyorum. Varsayımda bulunmama gereğini hiç unutmadım. Bunu prensip haline getirmem sayesinde iş ve insan ilişkilerinde hiçbir zaman beklenmedik sürprizler yaşamıyorum çünkü varsayımda bulunmuyorum.