Cumhuriyet

0706_Cumhuriyet_BarışÖzistek

‘Oyun’da dünya birincisiyiz

Akıllı telefon pazarının gelişmesiyle online oyunlara merak arttı. Türkiye’de 30 milyon kullanıcı online ortamda oyun oynuyor. Türkiye oyuncu başına oyun oturumu süresinde 38.4 dakika ile dünyada birinci.

Ekonomik büyüklüğü 100 milyar doları aşan dijital oyun pazarının hacmi mobilin hız katlanmasıyla büyüdü. Dünyada 2 milyar kişi dijital oyun oynarken Türkiye’de de bu sayı 30 milyon kişiyi aşmış durumda.

Gartner Oyun Sektörü Araştırma Raporu’na göre, oyun konsolları donanım ve yazılımını içerecek şekilde tanımlanan oyun sektörünün, 2015 sonunda 111 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’de bu yarışta geri kalmamak için Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, oyun geliştirme faaliyetleri başta olmak üzere, sektörü desteklenecek, gerekli adımlar belirlenerek strateji ve eylem planı çerçevesinde atılacak.

Son 3 yılda akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla mobil oyun pazarında hızlı bir büyüme olduğuna dikkat çeken Joygame’in üst yöneticisi Barış Özistek, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 50’den fazlasının mobil oyun oynadığını söyledi.

50 milyona çıkacak

Özistek sosyal web oyunlarının yerlerini mobil oyunlara bıraktığını anlatarak, “Dijital oyun kullanıcı sayısı Türkiye’de 30 milyona ulaşmış durumda. Özellikle akıllı telefonlar ve mobil internet çok hızla yayılıyor. 2018’de dijital oyun kullanıcı sayısının dünyada 3 milyarı Türkiye’de ise 50 milyonu geçmesi bekleniyor. Pazar hacmi ise 100 milyar doları aşacak” dedi.

Destek şart

Oyun pazarının yüzde 70’inin yabancı firmaların hakimiyetinde olduğuna dikkat çeken Özistek, “Ülke olarak Türkiye’de geliştirilip dünyada popüler olan oyunların sayısı ve dünyadaki başarısına odaklanmamız gerekiyor. Bu alanda oyun geliştiriciler hem maddi hem de sistematik olarak desteklenirse ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden biri oyun olabilir” diye konuştu. Türkiye’de genç nüfusun dijital oyun kültürünün yaygın olduğunu belirten Level Dergisi Yayın Yönetmeni Fırat Akyıldız dijital oyun platformu Steam’in verilerine göre anlık aktif oyuncu sayısının 9 milyon olduğunu ifade etti.

Yüzde 9 büyüyecek

Newzoo’nun raporuna göre 2015’te küresel oyun pazarının yüzde 9.4 oranında büyümesi bekleniyor. Oyunlara en fazla para harcayan ülkelere baktığımızda Çin 22.2 milyar dolar ile birinci sırada yer alırken onu 22 milyar dolarla ABD izliyor. Ülkelerin oyunlara harcadığı paraların yıllık büyümesine bakıldığında Çin’in 2015’te rekor kırarak oyunlara harcadığı tutarı 2014’e göre yüzde 23 oranında arttırması bekleniyor. ABD’nin büyüme oranı ise yüzde 3.