4.5G Teknolojisi Oyun Deneyimini Nasıl Etkiler?

Aslında 4.5G sadece Türkiye’ye has bir tabir. Normalde tüm dünyada bu sistemin adı 4G olarak geçiyor. 4G’nin açılımı ise 4. nesil mobil iletişim teknolojisi anlamına gelmektedir. Bu da kullanıcılara 3G’ye kıyasla çok daha hızlı bir mobil iletişim hizmeti sağlanması anlamına geliyor. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, 4.5G ile cebimizdeki internet tam 12 kat daha hızlı olacak. Şu anda 3G saniyede yaklaşık olarak 28 Mbps’lik bir hız sunuyor. 4.5G’ye geçildiği zaman ise bu hız saniyede ortalama 300 Mbps olacak. Şunu da dip not olarak belirteyim; 4G dünyada ilk kullanıma sunulduğunda hız ortalaması 100 Mbps civarlarındaydı.

26 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşmiş olan ihale sonucu operatörlere tahsis edilen frekans ve yapılacak yatırımlar ile birlikte 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 4.5G teknolojisi Türkiye’de kullanılmaya başlanacaktır.

Dünya genelinde akıllı cihaz sayısındaki hızlı artış, teknolojik gelişmeler, hız ve kapasite talebi gibi etkenler mobil geniş bant teknolojilerinde sürekli olarak yeni gelişmeleri tetikliyor. Dünya genelinde 100’ün üzerinde ülkede LTE hizmeti aktif olarak kullanılıyor ve 250 milyona yakın aboneye hizmet veriliyor. Bu sayının 2017’de 1 milyara ulaşması bekleniyor.

4.5G teknolojisinin 1 kilometrenin üstündeki tüneller ve konvansiyonel tren hatları da dahil olmak üzere tünellerde bile kullanılabilmesi öngörülüyor.

4.5G teknolojisinin sağladığı çok daha hızlı mobil internet teknolojisi ile;

  • Video, resim ve dosyalarınızı daha hızlı indirebilecek ve paylaşabileceksiniz
  • Azalan gecikme ve duraklama ile beklemeden çok daha hızlı ve keyifli online oyun oynayabileceksiniz
  • Yüksek görüntü kalitesi ile film ve dizileri full HD izleyebileceksiniz
  • Sosyal medyada çok daha hızlı paylaşım yapabileceksiniz

4.5G’nin farkının en iyi deneyimlendiği alan ise mobil oyunlar olacaktır. Yüksek hızlı internet sayesinde mobil oyun kullanıcıları çok daha hızlı ve kesintisiz oyun zevki yaşayacak.

3G ile 4.5G teknolojileri arasındaki temel fark hız unsuru olacak. 3G bağlantı hızında ortalama 4 dakikalık bir şarkıyı telefonunuza indirmek istediğinizde yaklaşık 30 saniye harcarken, 4.5G bağlantı hızında bu süre 1 saniyeye inecek. Ayrıca 10 dakikalık bir videonun tamamı 3G’de 3 dakikada inerken, 4.5G’de yaklaşık 2 saniye sürecek.

3G’de bağlantı hızı 100 Mbps iken, 4.5G’de bu hız yaklaşık 3 katına çıkarak 300 Mbps olmaktadır. Ayrıca bu hız özel durumlar veya çalışmalarda 450 Mbps’ye kadar çıkabilmektedir.

4.5G daha hızlı ve stabil bağlantı sağlıyor. Kullanıcılar açısından birçok alanda bunu anlamaları pek mümkün değil. Örneğin, Facebook’a paylaştığınız bir post’u daha hızlı paylaşamazsınız ya da bu paylaşımdaki hız farkı kullanıcının deneyimleyebileceği bir şey değil. Video seyrederken bile zaten video oynatıcı sizin seyretme hızınızdan daha hızlı videoyu yükleyip size kesintisiz bir video seyir imkanı verdiğinden bağlantının daha hızlı olması ya da aralarda kesintiye uğraması kullanıcının deneyimleyebileceği bir konu değil. Ancak en yüksek kalitede seyrediyorsa bu fark anlaşılabilinir.

Kullanıcılar en iyi farkı online mobil oyun oynarken anlayabilecekler. Online oyun sürekli server bağlantısı gerektiriyor ve oyunda önden yükleme diye birşey söz konusu değil. Her yaptığınız aksiyon o an server ile iletişime geçerek hayat buluyor. Yavaş ve özellikle kesintili bir bağlantıda sürekli bağlantı kopmalarını ve server’a bağlanmak için bekleme gibi durumlarla karşılaşıyor kullanıcılar. 4.5G’ye geçiş ile birlikte bu sorunlar ortadan kalkacak ya da çok aza inecek. Hele ki yolda giderken, otobüs, taksi gibi araçlarda oyun oynayan kullanıcılar telekom vericileri arasındaki geçişlerde yaşadıkları bağlantı kopmalarını 4.5G ile yaşamayacaklar.

Mobil oyun dünyası tüm gelişmiş pazarlarda yüksek kaliteli, zengin içerikli online oyunlara geçiyor. 4.5G ile birlikte birçok mobil online oyun Türkiye’de de yayınlanabilir, keyifli olarak oynanabilir hale gelecek.

Ayrıca 4.5G, teknoloji sektöründe mobil data kullanımını ve akıllı telefon penetrasyonunu büyük oranda arttıracak. Tüm internet firmalarını çok daha hızlı olarak mobile dönüşüme sürükleyecek. Kesintisiz bağlantı sayesinde mobil oyun severlerin oyun oynama süreleri artacak. Bugün, Kartal – Taksim arasında otobüs ile giderken online oyun oynarken en az 3-4 defa kopma yaşayabiliyorsunuz. Böyle olunca da oyuncular yolda oynamak yerine stabil yerlerde oynamayı tercih edebiliyor. Artık 4.5G teknolojisi sayesinde her yerde çok daha özgürce mobil oyun oynayacaklar.