Facetime ile Önlenen Darbe Girişimi

Dijital dönüşümde geç mi kaldık, yeterince hızlı mıyız ve çağa ayak uydurabiliyor muyuz derken, darbe girişiminin Facetime ile önlendiği gördük.

İletişimin ne kadar önemli olduğunu ve dijital devrim ile birlikte iletişim kanallarının ne kadar çeşitlenip güçlendiğini dramatik bir şekilde Türkiye’de yaşanan askeri darbe girişimi sırasında gözlemledik.

Darbeciler ulusal kanal TRT’den darbeyi duyururken Sn. Cumhurbaşkanı’mız Facetime ile CNN’e bağlanıp halkı sokaklara çıkmaya, demokrasiyi savunmaya davet etti.

Konumuz tabii ki darbe değil, fakat yaşananlar dijital dönüşümün önemini ve gücünü ortaya koyuyor. Ürününüz her ne olursa olsun, siz geleneksel kanallardan müşterileriniz ile iletişime geçmeye çalışırken hiç fark etmediğiniz bir Facebook fan sayfasında ya da whatsapp grubunda binlerce kişi hakkınızda konuşuyor ve birbirlerini etkiliyor olabilirler.

Artık markalar ve bireyler için hem algıyı hem de hitap ettikleri kitleyi yönetmek çok daha stratejik ve çok parametreli yaklaşımlar gerektiriyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya, video portalları yani kısacası yeni medya bütününe hâkim olmadan markanızı ve algıyı doğru yönetmeniz mümkün değil.

İletişimin yaygınlaşması aslında kolaylaştığı anlamına da gelmiyor. Evinde oturduğu yerden twitch ve youtube üzerinden canlı yayın yapan, sokakta periscope ile canlı magazin haberi veren ya da whatsapp’ta bir arkadaş grubuna mesaj atan kişinin paylaştıkları taraflarca alınmıyor olabilir.

Kendinizi düşünün, whatsapp toplu mesajlaşmalarının hepsini okuyor musunuz? Fakat mesajı gönderen herkese ulaştırdığını düşünüyor olabilir.

Dijital dönüşüm ile değişen gerçekleri görmek lazım. Posta ile gönderdiğiniz zarfı alıcının açmaması ihtimali yoktur. Gitmesi 3 gün sürer ama alıcı mutlaka açıp içini okur. Oysa birkaç saniyede gönderdiğiniz mesajın okunmama ihtimali oldukça yüksek.

Sonuç olarak, dijitalleşme ile birlikte iletişim yolları çeşitlendi ve hızlandı. Büyük kitleler ile iletişim kurmak çok daha kolay. Fakat her zamankinden daha çok liderlik ve doğru iletişim tekniklerine ihtiyaç var. Algının son derece dağınık olduğu bu devirde, mesajınızı karşı tarafa iletmek istiyorsanız geçmişe göre çok daha dikkatli, özenli ve stratejik olmanız gerekiyor…